Pokrycie dachowe

Pokrycie dachowe – jaki rodzaj wybrać na przydomowa altanę?

O posiadaniu przydomowej altany marzy wielu z nas. To idealne miejsce na letnie, plenerowe imprezy, ale też relaks w ciągu dnia. To nie tylko wygodne, ale też wyjątkowo ładne rozwiązanie, które poprawia estetykę całego ogrodu. Kiedy już podejmiemy decyzję o budowie altany, musimy zastanowić się z jakich materiałów ma być wykonana, jaki ma przyjąć kształt, rozmiary oraz czym przykryjemy dach. Pokrycie dachowe altany powinno być odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Czym przykryć drewnianą altanę ogrodową?

Drewnianą altanę można pozostawić z niczym nieprzykrytym dachem drewnianym. Część osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ ich zdaniem taka altanka wygląda najlepiej. Oczywiście w tym wypadku należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu desek. Woda nie powinna dostawać się w szczeliny, a swobodnie spływać z dachu. Drugą ważną kwestią jest konserwacja i malowanie. Deski muszą być pokryte środkiem, który uodporni je na zniszczenia. Niestety nie na całą wieczność – drewniane elementy, przynajmniej raz na kilka lat, wymagają konserwacji.

Pokrycie dachowe dla altany

Nadal możemy spotkać altany wykonane w starodawnym stylu i pokryte strzechą. Strzecha to pokrycie dachowe ze słomy lub trzciny. Dobrze prezentuje się w miejscach o sielsko-wiejskim klimacie, niekoniecznie w nowoczesnych ogrodach.

Altanę ogrodową można przykryć również papą, choć podobnym, ale o wiele ładniejszym rozwiązaniem są płyty bitumiczne. Występują w różnych kolorach, jednak do najpopularniejszych należą płyty grafitowe, brązowe i bordowe. Jeśli chcemy, by nasza altana wyglądała jeszcze piękniej, zamiast dużych płyt bitumicznych, możemy kupić dachówkę bitumiczną.

Jeszcze innym, choć znacznie droższym rozwiązaniem jest pokrycie dachowe z dachówki albo imitującej ją blachodachówki. Niestety nie zawsze wygląda to dobrze, gdyż blacha jest dosyć ciężka i swoim wyglądem może przytłaczać delikatną altankę.